Pracownik Katedry opiekunem międzynarodowej współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej

W dniu 28 stycznia 2019 r. na podstawie pozytywnej opinii Senackiej Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej została podpisana przez Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. UE dr hab. Roberta Tomanka oraz Rektora Ternopil Volodymyr Hnatiuk National Pedagogical University na Ukrainie prof. Bogdana Buyaka umowa ramowa dotycząca współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej. Wpisuje się ona w strategię internacjonalizacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Gospodarzem spotkania był Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji prof. dr hab. Sławomir Smyczek. Na opiekuna przedsięwzięć realizowanych w ramach współpracy został powołany pracownik naszej Katedry prof. UE dr hab. Barbara Pabian.

Dotychczasowe kontakty z zagranicznymi partnerami zaowocowały odbyciem stażu naukowego przez prof. UE dr hab. Barbarę Pabian na ww. ukraińskim Uniwersytecie w okresie 21. 07 - 21.10 2018 r., przeprowadzeniem badań wśród ukraińskich studentów pod kątem różnic kulturowych (wyniki badań zostały wykorzystane w monografii naukowej pt. Wielokulturowość w szkolnictwie wyższym. Zarządzanie i komunikacja z cudzoziemcami z perspektywy różnic kulturowych, PWN, Warszawa 2019), ponadto – obecnością delegacji ukraińskiej na, zorganizowanej przez naszą Katedrę, V Konferencji „Biznes w kulturze. Kultura w biznesie” (20.11.2018), także członkostwem dwóch przedstawicieli ukraińskiego Uniwersytetu w Radzie Programowej wspomnianej konferencji (prof. Bogdan Buyak – Rektor oraz prof. Andriei Kuzyshyn – Dziekan Wydziału Geograficznego), jak również opracowaniem przez naszych partnerów artykułu do czasopisma „Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe” 2018, pod red. Barbary Pabian i Katarzyny Bilińskiej-Reformat.

W ramach najbliższych przedsięwzięć są planowane m.in. wizyty studentów I i II stopnia kierunku Gospodarka turystyczna na Ukrainie, badania podstawowe prowadzone przez pracowników Katedry, wspólne publikacje oraz realizacja ewentualnych projektów w międzynarodowym zespole badawczym.