IV Debata na Stadionie Śląskim

Koło Naukowe „Ekonomia Sportu” działające przy Katedrze Ekonomii, Katedra Teorii Zarządzania i Katedra Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zorganizowały IV Debatę pt. „Współczesny rynek sportu, rekreacji i turystyki w Polsce: szanse i wyzwania”, która odbyła się 17 maja br. w centrum konferencyjnym Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

W debacie udział wzięli:

  • Dariusz Dudek (trener MKS Sandecja Nowy Sącz. W przeszłości były piłkarz Concordii Knurów, Odry Wodzisław, GKS Katowice i Legii Warszawa oraz trener m.in. w klubach Zagłębie Sosnowiec i GKS Katowice).
  • Adam Fras (Zastępca Prezydenta Miasta Bytomia. Były zawodnik hokejowej Polonii Bytom - dwukrotny Mistrz Polski, wiceprezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie).
  • Dariusz Pasieka (były piłkarz m.in. Zawiszy Bydgoszcz, Dynama Drezno, Waldhof Mannheim oraz trener polskich i niemieckich klubów piłkarskich (m.in. SSV Jahn Regensburg, Arka Gdynia, Cracovia Kraków), w latach 2013-2021 dyrektor Szkoły Trenerów PZPN, obecnie Member UEFA Jira Panel Experten Group for Coach Education),
  • Krystyna Papiernik  (Prezes Biura Podróży Turysta, ekspert ds. Turystyki).

Debatę otworzył i w panelu dyskusyjny brał udział również Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej prof. dr hab. Maciej Nowak.

Podczas prawie 3 godzinnej dyskusji uczestnicy panelu dokonali diagnozy bieżącej sytuacji w polskim sporcie, rekreacji i turystyce. Odnieśli się do zagrożeń, wyzwań, zastanawiali się nad szansami i możliwościami rozwojowymi dla w/w obszarów. Ożywiona dyskusja pomiędzy uczestnikami panelu pozwoliła na szerokie spojrzenie na zagadnienia związane ze sportem, rekreacją i turystyką. Zgodnie uznano za konieczne kontynuowanie tego typu inicjatyw, które wynikają z troski o rozwój społeczno-ekonomiczny miast i regionów.  Podkreślano znaczenie edukacji w tym także edukacji poprzez sport, jako jednego ze sposobów służących do ograniczenia problemów społecznych i skali patologii. Wymiana opinii pomiędzy panelistami pozwoliła na poznanie różnych perspektyw i spojrzeń na rynek sportu, rekreacji i turystyki. Debatę zakończyła runda pytań do Ekspertów.

W debacie wzięli udział studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, naukowcy, przedstawiciele samorządów terytorialnych, klubów i związków sportowych oraz media. Debata była transmitowana na kanale YouTube przez TVT Rybnik. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: katowicki „Sport”, TVT Rybnik i portal Piłkarski Biznes.

Moderatorem debaty był dr Artur Grabowski (adiunkt w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, inicjator powstania i opiekun Koła Naukowego „Ekonomia Sportu”), który na  poinformował uczestników wydarzenie, iż w maju 2023 roku odbędzie się również  na Stadionie Śląskim w Chorzowie kolejna już V Debata, która będzie dotyczyć tym razem problematyki związanej ze współczesnym rynkiem sportu w Polsce.