Studentka Kierunku MSG Ambasadorem Karier w Unii Europejskiej

Michalina Kania – studentka II roku studiów pierwszego stopnia kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, członkini Studenckiego Koła Naukowego „International Challenge” została wybrana na Ambasadora Karier w Unii Europejskiej w roku akademickim 2023/2024 w ramach programu „EU Careers”.

W Polsce do programu zgłosiło się 71 uczelni, które wyłoniły 34 kandydatów. Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami zaproponowało do pełnienia tej funkcji Panią Michalinę, która znalazła się również w gronie 6 studentów-ambasadorów z Polski, którzy zostali zaproszeni na trzydniową konferencję szkoleniową do Luksemburga, w której weźmie udział około 140 ambasadorów z całej Europy.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej o Programie "EU Careers"

Studenci wybrani na Ambasadorów Karier w UE poznają, a następnie promują możliwości odbywania praktyk i podejmowania pracy w instytucjach Unii Europejskiej wśród społeczności studenckiej.

Ambasador Karier w UE na naszej Uczelni będzie pomagał zainteresowanym studentom poprzez:

-      pełnienie roli punktu kontaktowego,

-      budowanie uniwersyteckich sieci współpracy i udzielanie informacji na temat pracy dla Unii Europejskiej,

-      aktywną i stałą obecność w Internecie i mediach społecznościowych,

-      przygotowywanie prezentacji, uczestniczenie w uniwersyteckich targach pracy i podobnych wydarzeniach, poszukiwanie interesujących prelegentów,

-      udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące możliwości zatrudnienia w instytucjach Unii Europejskiej,

-      kontakty z mediami uniwersyteckimi,

-      tworzenie list mailingowych i rozpowszechnianie informacji na temat ofert pracy w instytucjach UE za pomocą różnych kanałów informacyjnych.

Od czego się zaczęło…

Nasza Uczelnia, za pośrednictwem Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami, w marcu br. przystąpiła do programu Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO) – Ambasadorowie Karier w Unii Europejskiej 2023/2024. Naszym zadaniem było rozpropagowanie informacji nt. programu wśród studentów oraz wyłonienie kandydata do pełnienia tej funkcji. Podczas realizacji procesu doboru, Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami wyłoniło i zaproponowało do pełnienia tej funkcji Michalinę Kanię.

Współpraca

Dziękujemy prof. UE dr hab. Małgorzacie Dziembale – kurator kierunku „Międzynarodowe stosunki gospodarcze” oraz dr Rafałowi Świtale za wsparcie w procesie rekrutacji.

Bardzo cieszymy się, że kandydatura Michaliny Kani, którą nominowaliśmy do pełnienia tej funkcji, została zaakceptowana przez Organizatorów Programu EU Careers Ambassador.

Razem z pracownikami Katedry Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych pod kierunkiem prof. UE dr hab. Małgorzaty Dziembały, Zespół Centrum Karier i Współpracy z Absolwentami będzie wspierać Panią Michalinę Kanię w realizacji zadań, które zostaną jej powierzone.

Drogi Studencie praca w instytucjach Unii Europejskiej ma wiele atutów. Oto niektóre z nich:

1.         Wielokulturowe środowisko. Instytucje UE zatrudniają pracowników z różnych krajów i kultur, tworząc unikalne i różnorodne środowisko pracy. Pracując w takim otoczeniu, można nawiązywać kontakty z ludźmi z całej Europy, co prowadzi do wzajemnego zrozumienia i poszerzenia horyzontów.

2.         Wpływ na proces decyzyjny. Pracując w instytucjach UE, masz szansę mieć realny wpływ na tworzenie polityk i procesy decyzyjne, które mają wpływ na miliony ludzi w Europie. Możesz uczestniczyć w opracowywaniu i wprowadzaniu nowych praw i regulacji, a także wpływać na ich interpretację i wdrażanie.

3.         Rozwój zawodowy. Praca w instytucjach UE może być doskonałą okazją do rozwoju zawodowego. Możesz zdobywać nowe umiejętności, uczestniczyć w szkoleniach i programach rozwojowych oraz awansować w strukturze organizacyjnej. Instytucje UE oferują szeroki zakres możliwości rozwoju i doskonalenia, zarówno w dziedzinie specjalistycznej, jak i zarządzania.

4.         Prestiż i wiarygodność. Taka praca jest uważana za prestiżową i cieszy się wysokim poziomem wiarygodności. Praca w międzynarodowym środowisku takim jak UE może być doceniana przez pracodawców na całym świecie. Posiadanie doświadczenia w instytucjach UE może otworzyć wiele drzwi zawodowych w przyszłości.

5.         Świadczenia socjalne i stabilność zatrudnienia. Instytucje UE oferują atrakcyjne pakiety świadczeń socjalnych dla swoich pracowników, w tym ubezpieczenie zdrowotne, dodatkowe dni wolne, programy emerytalne i wiele innych. Dodatkowo, zatrudnienie w instytucjach UE jest często traktowane jako praca na stałe, co daje większą stabilność zatrudnienia niż w innych sektorach.

6.         Dostęp do szerokiej sieci kontaktów. Pracując w instytucjach UE, będziesz mieć możliwość nawiązywania kontaktów z przedstawicielami rządów, organizacjami międzynarodowymi, firmami i innymi kluczowymi interesariuszami. To może być cenne w budowaniu sieci kontaktów i rozwoju zawodowego w przyszłości.