XXVII Dni Europejskie

11 maja 2023 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się XXVII Dni Europejskie. Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzenie zorganizowane zostało przez koło naukowe International Challenge przy wsparciu Katedry Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych. Motywem przewodnim seminarium była szeroko pojęta energetyka. Czterech zaproszonych prelegentów przedstawiło zagadnienia nawiązujące do motywu przewodniego w kontekście Unii Europejskiej. Spotkanie miało charakter hybrydowy: dwóch prelegentów wystąpiło w formie zdalnej a dwóch pojawiło się osobiście w murach Uczelni.

Wystąpienie każdego z zaproszonych gości trwało 30 minut, po których następowała sesja pytań. W spotkaniu wzięli udział studenci wszystkich lat kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze oraz specjalności Handel Zagraniczny na kierunku Ekonomia.

Spotkanie poprowadzili Przewodnicząca oraz Wiceprzewodniczący koła International Challenge - Dagmara Siga i Bartłomiej Żurek. Przybyłych gości powitali: opiekun koła dr Rafał Świtała, dr. hab. Małgorzata Dziembała Prof. UE oraz Przewodnicząca koła - Dagmara Siga.

Pierwsza prelekcja odbyła się w formie zdalnej. Dr Anna Wójtowicz, adiunkt w Katedrze Europejskiej im. Jean Monnet’a w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wygłosiła wykład zatytułowany „Polityka energetyczna UE w dążeniu do zeroemisyjności”. Pani doktor omówiła problematykę polityki energetycznej UE na przestrzeni ostatnich lat. Przedstawiła zasady funkcjonowania Europejskiego Zielonego Ładu. Kończąc swoją wypowiedź zaprezentowała cele, które państwa członkowskie planują osiągnąć do 2030 r. Zapytana o stan działań w kwestii zrównoważonego rozwoju podejmowanych przez Polskę stwierdziła, że jeszcze sporo zastało do osiągnięcia.

Dr Henryk A. Kretek, reprezentujący Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, przedstawił temat „Rola polityki zagranicznej i międzynarodowej w polityce energetyczno-klimatycznej UE”. Pan doktor podczas swojej wypowiedzi nie tylko rozwinął poruszone wcześniej przez dr Annę Wójtowicz zagadnienia, ale również podzielił się ze studentami swoją wiedzą na temat traktatów UE. Ponadto przedstawił różnorodne definicje polityki. Wystąpienie to spotkało się z nad wyraz dużym odzewem ze strony studentów, którzy zadali liczne pytania.

Kolejnym przybyłym prelegentem był Pan Andrzej Kwaśniewski reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Poprowadził on wykład pt. „Transformacja energetyczna w świetle funduszy europejskich”. Pan Andrzej Kwaśniewski zaprezentował na licznych przykładach mechanizmy pozyskiwania dofinansowania ze środków UE.

Jako ostatni wystąpił dr. hab. inż. Bolesław Zaporowski, prof. Politechniki Poznańskiej, który przedstawił niezmiernie ciekawy wykład pt. „Bezpieczny zeroemisyjny i efektywny ekonomicznie polski system elektroenergetyczny z elektrowniami atomowymi”. Prelekcja odbyła się w formie zdalnej. W czasie swojego wykładu profesor Zaporowski wyjaśnił studentom występujące różnice pomiędzy poszczególnymi typami elektrowni. Wymienił państwa o największej ilości elektrowni atomowych i podał powody, dla których taka inwestycja powinna także powstać w naszym kraju.

Seminarium zakończyło się konkursem wiedzy z nagrodami dla uczestniczących studentów. Członkowie koła International Challenge przygotowali quiz dotyczący energetyki i UE na platformie Googleforms. Laureatami konkursu zostali: Dawid Franek (MSG, rok II) – pierwsze miejsce, Katarzyna Urbanek (MSG, rok III) – drugie miejsce, Zuzanna Pandzich (MSG, rok II) – trzecie miejsce.

Tegoroczne seminarium poświęcone tematyce UE – XXVII Dni Europejskie przyciągnęło bardzo wieli uczestników, a cztery ciekawe prelekcje z obszary energetyki z pewnością poszerzyły wiedzę studentów i stanowiły inspirację do działań i dalszych poszukiwań.