Dzień Łańcucha Dostaw na UE Katowice

19 kwietnia 2018 r. na naszej uczelni odbyły się warsztaty w ramach Dnia Łańcucha Dostaw (Supply Chain Day 2018). Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach już po raz czwarty przyłączył się do obchodów tego europejskiego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia relacji!

W tym roku po raz czwarty Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przyłączył się do obchodów Dnia Łańcucha Dostaw, wraz z firmami Nexteer i TransEdu. Nasza uczelnia była pierwszym ośrodkiem w Polsce, który przyłączył się do organizacji tego wydarzenia. W bieżącym roku w wydarzeniu wzięło udział 46 osób. Zaproszenie na warsztaty skierowane było do wszystkich studentów uczelni, a w szczególności do studentów studiujących na kierunkach: Logistyka, Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze oraz Analityka Gospodarcza, a także do pracowników naszego uniwersytetu.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dwóch warsztatach. Pierwszy związany był z planowaniem eksperymentów w projektowaniu wyrobów i procesu przy optymalizacji kosztów. Po wprowadzeniu i zapoznaniu się z głównymi elementami warsztatu uczestnicy przystąpili do przeprowadzania eksperymentów, które przebiegały w dwóch fazach. Pierwsza służyła określaniu głównych parametrów mających wpływ na proces i miała na celu ustalenie optimum tych parametrów. Warunkiem ograniczającym liczbę eksperymentów były ich koszty. W drugiej fazie – po wyciągnięciu odpowiednich wniosków – uczestnicy mogli zweryfikować przeprowadzane wcześniej eksperymenty, wnioskowanie i poczynione założenia.

Uczestnicy dowiedzieli się, jak dobre zaplanowanie procesu wpływa bezpośrednio na działania logistyczne w łańcuchu dostaw. Warsztat poprowadzili pracownicy firmy Nexteer: Pani mgr Anna Ossowska, Dyrektor Łańcucha Dostaw firmy Nexteer, członkini Rady Programowej Kierunku Logistyka na Wydziale Zarządzania, Pan mgr inż. Adam Urbanek, Lider ds. poprawy procesów oraz Pan mgr inż. Marcin Gacek, Inżynier ds. poprawy procesów.

Druga grupa wzięła udział w warsztatach "Wirtualna Akademia TransEdu - wsparcie łańcuchów dostaw". Warsztat w pierwszej części dotyczył prezentacji i omówienia współczesnych technologii informatycznych wykorzystywanych w średnich i dużych przedsiębiorstwach logistycznych działających w łańcuchach dostaw. W części drugiej warsztatów odbyła się symulacja zachowania przewoźnika na giełdzie transportowej. Forma warsztatów opierała się na systemie grywalizacji – uczestnicy konkurowali pomiędzy sobą. Natomiast na podstawie tzw. kursu wiedzy TransEdu uczestnicy poznawali również aplikacje wspomagające procesy uczenia się zagadnień logistycznych. Warsztat poprowadził Pan Bogumił Paszkiewicz, TransEdu Project Manager.

W warsztatach wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół Administracyjno - Ekonomicznych i Ogólnokształcących z Bytomia. Szkoła znajduje się pod patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Relacja na stronie europejskiej z wydarzenia

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.