Dzień Przedsiębiorczości w Żorach z naszym udziałem

Na zaproszenie Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach, 20 listopada 2015 r. pracownicy naszego Uniwersytetu, dr Piotr Hanus z Katedry Logistyki Ekonomicznej (opiekun szkoły) oraz dr Bartłomiej Gabryś z Katedry Przedsiębiorczości, mieli okazję uczestniczyć w uroczystym spotkaniu z uczniami, dyrekcją i nauczycielami szkoły oraz przedstawicielami żorskich pracodawców, które zostało zorganizowane z okazji Dnia Przedsiębiorczości. Uroczystość została otwarta przez Panią dyrektor szkoły, mgr Janinę Satławę, która powitała zaproszonych gości oraz uczniów ZS nr 2. Dalszą część spotkania poprowadziły wychowawczynie, Pani mgr Joanna Krupa oraz Pani mgr Małgorzata Herman przedstawiając ideę Dnia Przedsiębiorczości oraz przybliżając jego główny cel, którym jest propagowanie przedsiębiorczości wśród uczniów.

Pan dr Piotr Hanus podczas swojego wystąpienia pt. „Czy warto się uczyć (studiować)?” przybliżył uczniom kierunki studiów i możliwości podjęcia kształcenia w Uniwersytecie Ekonomicznym oraz zaprezentował wybrane formy aktywności poszerzające wiedzę studentów (m. in. wyjazdy studyjne, koła naukowe). W drugiej części swojego wystąpienia zaprezentował przykłady rozwoju ścieżki kariery zawodowej studentów i możliwości jej kształtowania w oparciu o wykształcenie, cechy osobowości związane z przedsiębiorczością danej osoby i nastawieniem na realizację zamierzonych celów. Pan dr Bartłomiej Gabryś poprowadził interaktywny wykład zatytułowany „Czy przedsiębiorczości można się nauczyć?”. Uczniowie mogli usłyszeć, że w dzisiejszy świat traktuje przedsiębiorczość znacznie szerzej niż pierwsze jej definicje dotyczące głównie własności kapitału i prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorczość bowiem to aktywne poszukiwanie szans oparte o kreatywność i innowacyjność, bez względu na miejsce lub formę jej wykorzystania. A sukces działań przedsiębiorczych jest w dużej mierze wynikiem wytrwałości i patrzenia w przyszłość, uczenia się na błędach, burzenia utartych ścieżek postępowania.

Dzień Przedsiębiorczości uświetniła stojąca na wysokim poziomie część artystyczna, która została przygotowana i poprowadzona w całości przez uczniów szkoły.

Spotkanie to nie było jedynym z dotychczasowych wydarzeń odbywających się regularnie w ramach współpracy ZS nr 2 w Żorach z naszym Uniwersytetem i podejmowanych inicjatyw. Jedną z form aktywności było plenerowe spotkanie uczniów z praktykiem, absolwentką naszej Uczelni Panią mgr Anną Oleksy, które odbyło się 25 września br. Podczas spotkania uczniowie mogli poznać m. in. przykłady zdobywania doświadczeń zawodowych i roli, którą pełni w tym procesie edukacja (studia). Młodzież miała też okazję do skonfrontowania własnych wyobrażeń zawodowych i mogła uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Bardzo liczna grupa uczniów z ZS nr 2 w Żorach uczestniczy również w zajęciach programu ELiT.