Nowe zasady przyznawania Rektorskich Grantów Naukowych

W bieżącym roku akademickim uległy zmianie zasady przyznawania grantów naukowych dla nauczycieli akademickich (tzw. Rektorskich Grantów Naukowych). Przedstawiamy obowiązujące aktualnie zasady.

Zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 54/22 z dnia 26 kwietnia 2022 r. podstawą przyznania grantu są następujące osiągnięcia:

• autorstwo lub współautorstwo monografii naukowych opublikowanych w wydawnictwach zamieszczonych  na liście wydawnictw poziomu II z wykazu sporządzonego i udostępnionego przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki, a także autorstwo lub współautorstwo rozdziałów zamieszczonych w tego typu monografiach,
  • autorstwo lub współautorstwo artykułów w czasopismach naukowych lub recenzowanych materiałach konferencyjnych indeksowanych w bazach Scopus lub Web of Science Core Collection oraz zamieszczonych w wykazie sporządzonym i udostępnionym przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki, obowiązującym w dniu 31 grudnia roku poprzedzającego złożenie wniosku. Wartość punktowa pracy zgodnie z wykazem musi wynosić nie mniej niż 100 pkt. w przypadku artykułów naukowych oraz nie mniej niż 140 pkt. w przypadku recenzowanych materiałów konferencyjnych,
  • pozyskanie finansowania projektu badawczego dla Uniwersytetu w konkursie zewnętrznym – o grant ubiega się kierownik zespołu, który uzyskał finansowanie zewnętrzne z możliwością wskazania innych członków zespołu, którzy przyczynili się do uzyskania finansowania.

Podstawą przyznania grantów są osiągnięcia uzyskane w okresie od dnia 1 listopada roku poprzedzającego złożenie wniosku do dnia 31 października roku, w którym przyznawany jest grant.

W przypadku ubiegania się o grant na podstawie dorobku publikacyjnego konieczne jest spełnienie następujących warunków:

• prace muszą być afiliowane w Uniwersytecie,
  • praca musi stanowić dorobek w jednej z ewaluowanych dyscyplin lub dyscyplinie określonej jako wiodąca dla przynajmniej jednego kierunku studiów prowadzonych przez Uniwersytet,
  • łączne koszty wydania publikacji wykazanych we wniosku, finansowane ze środków Uniwersytetu (z wyłączeniem finansowania zewnętrznego) nie mogą przekroczyć 12 tys. zł. W przypadku publikacji wieloautorskich koszty wydania przypadające na każdego z nich oblicza się proporcjonalnie do liczby autorów zatrudnionych w Uniwersytecie.

Liczba punktów przypisanych danej publikacji ustalana jest zgodnie z zasadami obowiązującymi w procesie ewaluacji naukowej na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego złożenie wniosku z zastrzeżeniem, że jeżeli przynajmniej jednym z autorów jest osoba która nie złożyła oświadczenia o zaliczeniu do liczby N, a osoba taka złożyła wniosek o przyznanie grantu, wówczas dla każdego z współautorów ubiegających się o grant wartość punktową publikacji ustala się tak jakby każdy ze współautorów ubiegających się o grant złożył oświadczenie o zaliczeniu do liczby N (dyscyplina naukowa autorów bez oświadczenia ustalana jest na podstawie wcześniejszego dorobku naukowego).

Wnioski należy składać w terminie od 2 do 15 listopada br. w Biurze Doskonałości Naukowej (osoba kontaktowa: p. Aleksandra Kustroń, tel. wew. 7235, aleksandra.kustron@ue.katowice.pl)

Wnioski można składać w formie zeskanowanego dokumentu drogą elektroniczną.