Przejdź do menu Przejdź do treści

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - studia magisterskie na UE Katowice

aparat fotograficzny, obok napis "Dziennikarstwo i komunikacja społeczna"

Kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek studiów o profilu praktycznym, nie tylko dla studentów, którzy ukończyli kierunki związane z dziennikarstwem, komunikacją i kulturą, ale nawet ekonomię, zarządzanie, finanse czy informatykę i planują rozwinąć się w zakresie nowoczesnego dziennikarstwa i projektowania treści wizualnych. To studia dla osób ambitnych i kreatywnych, które w pracy zawodowej chcą połączyć twórcze możliwości z potencjałem mediów cyfrowych. W trakcie tych studiów nauczysz się tworzyć streamingi, blogi, podcasty, chatboty oraz montować filmy i robić zdjęcia reklamowe. Nabierzesz pewności przy pracy z mikrofonem i kamerą oraz będziesz skutecznie projektować treści do mediów społecznościowych, przy wykorzystaniu profesjonalnych programów do obróbki zdjęć, montażu i grafiki. Te studia przygotują Cię do pracy w roli projektantów i menedżerów komunikacji, copywriterów i specjalistów Public Relations, a także innych ról w biznesie kreatywnym. Zdobędziesz także wiedzę o nowych technologiach cyfrowych i marketingu, stając się cennymi partnerem do współpracy w biznesie. Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy i chcesz móc wykorzystywać nowe technologie komunikacji w biznesie i mediach, to ten kierunek jest odpowiedni dla Ciebie.

Dlaczego warto?

To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim interdyscyplinarność, kształtowanie kompetencji cyfrowych i podejście biznesowe. Jak nikt inny kładziemy nacisk na praktykę, prowadzimy ciekawe warsztaty z pracy z kamerą i mikrofonem w studiu radiowym czy w pracowniach nie tylko do montażu filmowego i projektowania grafiki. Nasi wykładowcy, to czynni dziennikarze, przedsiębiorcy i specjaliści ds. komunikacji, którzy rozumieją aktualne wymagania rynku. Te studia pomogą Ci odnaleźć się w wielu redakcjach i korporacjach a także otworzyć swój własny biznes.

Kompetencje po studiach

Po studiach DiKS będziesz potrafić:

 1. Wykorzystywać techniki pracy dziennikarskiej w swojej ścieżce zawodowej, niezależnie od roli, jaką wybierzesz dla siebie w przyszłości;   
 2. Sprawnie poruszać się w sferze mediów, zarówno tych tradycyjnych, jak i mediów cyfrowych oraz społecznościowych;
 3. Tworzyć produkty medialne w dowolnym formacie, począwszy od tradycyjnych form pisemnych, a skończywszy na interaktywnych dokumentach czy chatbotach.
 4. Projektować i realizować kampanie marketingowe oraz nagrywać i montować materiały filmowe z przeznaczeniem do emisji w Internecie;
 5. Łączyć kompetencje z dziedziny mediów i komunikacji z wiedzą i doświadczeniem w pracy nowoczesnymi technologiami.
 6. Skutecznie funkcjonować w świecie biznesu jako specjalista ds. komunikacji i menedżer PR.

Możliwości pracy po studiach

Absolwent tego kierunku będzie mógł znaleźć zatrudnienie:

 • w agencjach reklamowych jako specjalista komunikacji wizualnej, współpracujący przy tworzeniu nowych marek i promowaniu nowych produktów a ponadto w social mediach;
 • w agencjach graficznych jako specjalista strategii komunikacyjnych;
 • w wydawnictwach i innych firmach z różnych branż na stanowiskach związanych z grafiką, projektowaniem, kreatywną promocją treści w środowisku cyfrowym,
 • we własnej firmie (freelancer), tworzącej treści kreatywne.
 • jako dziennikarz w branży medialnej (redakcje prasowe, telewizyjne, radiowe, wydawcy portali internetowych);
 • jako copywriter;
 • jako rzecznik prasowy;
 • jako projektant stron internetowych.
 • jako specjalista ds. komunikacji,
 • jako menedżer Public Relations.

Wielu naszych absolwentów to dziś dziennikarze TVP3 Katowice, Polsatu, TVN-u, Polskiego Radia czy Radia TOK FM. Inni pracują także w korporacjach, agencjach reklamowych czy jako rzecznicy urzędów, banków i szpitali, zlokalizowanych na terenie naszego województwa a nawet w stolicy. Wśród nich są również osoby, które swoją działalność i pasję przeniosły do sieci, np. youtuberzy.

Program studiów

Nasz program wyróżnia się interdyscyplinarnym podejściem do studiowania, ukierunkowanym na praktykę. Stosujemy metody nauczania takie jak: studia przypadków, burza mózgów, dyskusje i ćwiczenia w grupach, prezentacje uczniów i aktywne wykłady. Wśród nowoczesnych metod dydaktycznych są także metody aktywizujące, asymilacji czy praktyczne z wykorzystaniem nowych technologii (np. gry symulacyjne, tworzenie wirtualnych escape roomów). W programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak: narracje cyfrowe, montaż materiałów filmowych i multimedialnych czy copywriting.

Wykładowcy

Zajęcia prowadzą specjaliści, którzy w pracy ze studentami łączą teorię z praktyką. Wśród nas są czynni dziennikarze, specjaliści ds. PR i komunikacji czy przedsiębiorcy. Nasi pracownicy zaangażowani są także naukowe projekty unijne, związane m.in. z automatyzacją fact-checkingu i rozpoznawaniem fake newsów. Gościnnie na wykładach pojawiają się profesorowie zagranicznych uczelni, m.in. z Francji, Belgii czy USA. Cyklicznie zapraszamy także na warsztaty znanych dziennikarzy, youtuberów, operatorów filmowych czy fotografów. Studenci mają możliwość uczestniczenia również w zajęciach wyjazdowych - odwiedzają urzędy, telewizję i realizują swoje projekty multimedialne w trakcie zajęć terenowych.

Współpraca

Nasi studenci mają szansę odbyć praktyki i nawiązać współpracę z redakcjami śląskich mediów, takich jak TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni czy Polskie Radio. Studiując na tym kierunku, możesz dołączyć do prac międzynarodowej grupy naukowców z projektu unijnego: Fact Checking i Calypso, którzy zajmują się tworzeniem portalu do weryfikacji fake newsów. Dodatkowo masz także szansę zostać członkiem Koła Naukowego Dziennikarstwa Ekonomicznego i Medioznawstwa. Młodych adeptów dziennikarstwa zapraszamy do tworzenia Akademickiego Serwisu Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego i pisania na łamach magazynu Nowy Gwóźdź Programu oraz do zdobywania doświadczenia w nowoczesnym Akademickim Studio Radiowym AS Radia.

Infrastruktura

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, a także interaktywnych warsztatów. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana infrastruktura uczelni: nowoczesne biblioteki, sale multimedialne, basen, siłownia, strefy wypoczynku, darmowe parkingi i Wi-Fi.

Erasmus+

Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej mogą korzystać z bogatej oferty studiów i praktyk zagranicznych (ponad 300 uczelni i firm na całym świecie). Najczęściej wyjeżdżają do Grecji, Portugalii, Francji, czy Finlandii.

Opinie

Po jakich kierunkach można studiować?

To kierunek dla studentów, którzy ukończyli na pierwszym stopniu studiów Dziennikarstwo i komunikację społeczną, Kulturoznawstwo lub podobny, a nawet Ekonomię, Zarządzanie, Finanse czy Informatykę.

Jak się dostać

Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl

Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.

W razie problemów sprawdź najczęściej zadawane pytania w sprawie systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów.    

Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 500 x 625 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 5 MB.

Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).

Kliknij jeśli masz kłopot z wgraniem zdjęcia do systemu i skorzystaj z naszego programu do kadrowania!

Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie.
Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.

Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł na indywidualny nr konta widoczny w systemie.

Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za wpłaconą w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu w systemie IRK2 pojawi się informacja. W przypadku braku zaksięgowania opłaty prosimy o kontakt z Działem rekrutacji rekrutacja@ue.katowice.pl.

UWAGA! Opłata rekrutacyjna, którą wnosi kandydat to opłata za proces rekrutacyjny. W ramach tej opłaty Kandydaci mogą w podaniu elektronicznym wybrać kierunek główny oraz dwa kierunki alternatywne.

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone po jej zakończeniu.

W systemie IRK2 pojawi się informacja o zakwalifikowaniu na studia.

 1. Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.

 2. Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.

 3. Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.

 4. Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2 – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.

Kserokopie dokumentów będzie można wykonać nieodpłatnie w punkcie ksero w miejscu pracy Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.

Na studia drugiego stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2023/2024 może być przyjęta osoba, która przedstawi oryginał dyplomu ukończenia studiów i suplementu do dyplomu.
W procesie rekrutacji kandydat może przedstawić zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów, jednak 
może zostać przyjęta dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, w terminie 30 dni po obronie. Nieusunięcie braków formalnych spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

Sprawdź w terminarzu dni i godziny pracy Zespołu Sekretarzy Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:

 • NA STUDIA W KATOWICACH
  Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
  ul. Bogucicka 5, 40-287 Katowice

 • NA STUDIA W RYBNIKU
  ul. Rudzka 13c, 44-200 Rybnik, pokój 1.3
  tel. 32 432 9850, 32 432 9851

Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! (szczegóły poniżej).

Opłaty

Sprawdź opłaty za studia dla obywateli Polski, krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz osób legitymujących się ważną Kartą Polaka:

Studia stacjonarne prowadzone w języku polskim  bezpłatne 
Opłata rekrutacyjna85 PLN
Opłata za semestr studiów niestacjonarnych drugiego stopnia   3200 PLN [szczegóły i zniżki]

Limit miejsc 

50 miejsc na studiach drugiego stopnia stacjonarnych
50 miejsc na studiach drugiego stopnia niestacjonarnych

Skontaktuj się z nami

Joanna Wąchała

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287 Katowice

Katarzyna Zajdel

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287 Katowice
Dołącz do nas

Nasi partnerzy