Kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek studiów o profilu praktycznym, nie tylko dla studentów, którzy ukończyli kierunki związane z dziennikarstwem, komunikacją i kulturą, ale nawet ekonomię, zarządzanie, finanse czy informatykę i planują rozwinąć się w zakresie nowoczesnego dziennikarstwa i projektowania treści wizualnych. To studia dla osób ambitnych i kreatywnych, które w pracy zawodowej chcą połączyć twórcze możliwości z potencjałem mediów cyfrowych. W trakcie tych studiów nauczysz się tworzyć streamingi, blogi, podcasty, chatboty oraz montować filmy i robić zdjęcia reklamowe. Nabierzesz pewności przy pracy z mikrofonem i kamerą oraz będziesz skutecznie projektować treści do mediów społecznościowych, przy wykorzystaniu profesjonalnych programów do obróbki zdjęć, montażu i grafiki. Te studia przygotują Cię do pracy w roli projektantów i menedżerów komunikacji, copywriterów i specjalistów Public Relations, a także innych ról w biznesie kreatywnym. Zdobędziesz także wiedzę o nowych technologiach cyfrowych i marketingu, stając się cennymi partnerem do współpracy w biznesie. Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy i chcesz móc wykorzystywać nowe technologie komunikacji w biznesie i mediach, to ten kierunek jest odpowiedni dla Ciebie.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - studia magisterskie na UE Katowice

Dlaczego warto?
To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim interdyscyplinarność, kształtowanie kompetencji cyfrowych i podejście biznesowe. Jak nikt inny kładziemy nacisk na praktykę, prowadzimy ciekawe warsztaty z pracy z kamerą i mikrofonem w studiu radiowym czy w pracowniach nie tylko do montażu filmowego i projektowania grafiki. Nasi wykładowcy, to czynni dziennikarze, przedsiębiorcy i specjaliści ds. komunikacji, którzy rozumieją aktualne wymagania rynku. Te studia pomogą Ci odnaleźć się w wielu redakcjach i korporacjach a także otworzyć swój własny biznes.
Kompetencje po studiach
Po studiach DiKS będziesz potrafić:
- Wykorzystywać techniki pracy dziennikarskiej w swojej ścieżce zawodowej, niezależnie od roli, jaką wybierzesz dla siebie w przyszłości;
- Sprawnie poruszać się w sferze mediów, zarówno tych tradycyjnych, jak i mediów cyfrowych oraz społecznościowych;
- Tworzyć produkty medialne w dowolnym formacie, począwszy od tradycyjnych form pisemnych, a skończywszy na interaktywnych dokumentach czy chatbotach.
- Projektować i realizować kampanie marketingowe oraz nagrywać i montować materiały filmowe z przeznaczeniem do emisji w Internecie;
- Łączyć kompetencje z dziedziny mediów i komunikacji z wiedzą i doświadczeniem w pracy nowoczesnymi technologiami.
- Skutecznie funkcjonować w świecie biznesu jako specjalista ds. komunikacji i menedżer PR.
Możliwości pracy po studiach
Absolwent tego kierunku będzie mógł znaleźć zatrudnienie:
- w agencjach reklamowych jako specjalista komunikacji wizualnej, współpracujący przy tworzeniu nowych marek i promowaniu nowych produktów a ponadto w social mediach;
- w agencjach graficznych jako specjalista strategii komunikacyjnych;
- w wydawnictwach i innych firmach z różnych branż na stanowiskach związanych z grafiką, projektowaniem, kreatywną promocją treści w środowisku cyfrowym,
- we własnej firmie (freelancer), tworzącej treści kreatywne.
- jako dziennikarz w branży medialnej (redakcje prasowe, telewizyjne, radiowe, wydawcy portali internetowych);
- jako copywriter;
- jako rzecznik prasowy;
- jako projektant stron internetowych.
- jako specjalista ds. komunikacji,
- jako menedżer Public Relations.
Wielu naszych absolwentów to dziś dziennikarze TVP3 Katowice, Polsatu, TVN-u, Polskiego Radia czy Radia TOK FM. Inni pracują także w korporacjach, agencjach reklamowych czy jako rzecznicy urzędów, banków i szpitali, zlokalizowanych na terenie naszego województwa a nawet w stolicy. Wśród nich są również osoby, które swoją działalność i pasję przeniosły do sieci, np. youtuberzy.
Program studiów
Nasz program wyróżnia się interdyscyplinarnym podejściem do studiowania, ukierunkowanym na praktykę. Stosujemy metody nauczania takie jak: studia przypadków, burza mózgów, dyskusje i ćwiczenia w grupach, prezentacje uczniów i aktywne wykłady. Wśród nowoczesnych metod dydaktycznych są także metody aktywizujące, asymilacji czy praktyczne z wykorzystaniem nowych technologii (np. gry symulacyjne, tworzenie wirtualnych escape roomów). W programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak: narracje cyfrowe, montaż materiałów filmowych i multimedialnych czy copywriting.
Specjalności
Specjalności na studiach stacjonarnych |
---|
Projektowanie komunikacji i media interaktywne |
Zarządzanie komunikacją organizacji |
Wykładowcy
Zajęcia prowadzą specjaliści, którzy w pracy ze studentami łączą teorię z praktyką. Wśród nas są czynni dziennikarze, specjaliści ds. PR i komunikacji czy przedsiębiorcy. Nasi pracownicy zaangażowani są także naukowe projekty unijne, związane m.in. z automatyzacją fact-checkingu i rozpoznawaniem fake newsów. Gościnnie na wykładach pojawiają się profesorowie zagranicznych uczelni, m.in. z Francji, Belgii czy USA. Cyklicznie zapraszamy także na warsztaty znanych dziennikarzy, youtuberów, operatorów filmowych czy fotografów. Studenci mają możliwość uczestniczenia również w zajęciach wyjazdowych - odwiedzają urzędy, telewizję i realizują swoje projekty multimedialne w trakcie zajęć terenowych.
Współpraca
Nasi studenci mają szansę odbyć praktyki i nawiązać współpracę z redakcjami śląskich mediów, takich jak TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni czy Polskie Radio. Studiując na tym kierunku, możesz dołączyć do prac międzynarodowej grupy naukowców z projektu unijnego: Fact Checking i Calypso, którzy zajmują się tworzeniem portalu do weryfikacji fake newsów. Dodatkowo masz także szansę zostać członkiem Koła Naukowego Dziennikarstwa Ekonomicznego i Medioznawstwa. Młodych adeptów dziennikarstwa zapraszamy do tworzenia Akademickiego Serwisu Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego i pisania na łamach magazynu Nowy Gwóźdź Programu oraz do zdobywania doświadczenia w nowoczesnym Akademickim Studio Radiowym AS Radia.
Infrastruktura
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, a także interaktywnych warsztatów. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana infrastruktura uczelni: nowoczesne biblioteki, sale multimedialne, basen, siłownia, strefy wypoczynku, darmowe parkingi i Wi-Fi.
Erasmus+
Studenci Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej mogą korzystać z bogatej oferty studiów i praktyk zagranicznych (ponad 300 uczelni i firm na całym świecie). Najczęściej wyjeżdżają do Grecji, Portugalii, Francji, czy Finlandii.
Opinie
Po jakich kierunkach można studiować?
To kierunek dla studentów, którzy ukończyli na pierwszym stopniu studiów Dziennikarstwo i komunikację społeczną, Kulturoznawstwo lub podobny, a nawet Ekonomię, Zarządzanie, Finanse czy Informatykę.
Jak się dostać
Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl
Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.
W razie problemów sprawdź najczęściej zadawane pytania w sprawie systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów.
Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 300 x 375 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 1 megabajt.
Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).
Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie. Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.
Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł na indywidualny nr konta widoczny w systemie.
Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za wpłaconą w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu (w systemie IRK pojawi się informacja). Opłata nie jest księgowana automatycznie, dlatego może upłynąć do 5 dni, nim informacja o jej zaksięgowaniu pojawi się w systemie IRK. Jeżeli po tym czasie na twoim koncie w systemie IRK nadal nie będzie informacji o zaksięgowaniu opłaty, prześlij potwierdzenie dokonania przelewu na adres rekrutacja@ue.katowice.pl podając informacje, kogo dotyczy sprawa lub zabierz je ze sobą podczas składania dokumentów.
Możesz skorzystać z blankietu wpłaty dostępnego w systemie lub dokonać przelewu przez Internet.
UWAGA! Opłata rekrutacyjna, którą wnosi kandydat to opłata za proces rekrutacyjny. W ramach tej opłaty Kandydaci mogą w podaniu elektronicznym wybrać kierunek główny oraz dwa kierunki alternatywne.
- Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.
- Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.
- Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.
- Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.
- Jeżeli opłata rekrutacyjna nie została zaksięgowana na koncie kandydata w IRK, zabierz potwierdzenie uiszczenia tej opłaty.
Kserokopie dokumentów będzie można wykonać nieodpłatnie w punkcie ksero w miejscu pracy Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.
* Na studia drugiego stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2022/2023 może być przyjęta osoba, która przedstawi oryginał dyplomu ukończenia studiów i suplementu do dyplomu.
W procesie rekrutacji kandydat może przedstawić zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów, jednak może zostać przyjęta dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, nie później niż 9 września 2022 r. Nieusunięcie braków formalnych spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.
Sprawdź w terminarzu dni i godziny urzędowania Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:
Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
ul. Bogucicka 5
40-287 Katowice
Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! (szczegóły poniżej).
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone po jej zakończeniu.
W systemie IRK pojawi się informacja o wyniku przyjęcia na studia. Otrzymasz wiadomość mailem z informacją o wyniku przyjęcia na studia, na adres podany podczas rejestracji.
Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl
Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.
W razie problemów sprawdź najczęściej zadawane pytania w sprawie systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów.
Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 300 x 375 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 1 megabajt.
Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).
Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie.
Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.
Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł na indywidualny nr konta widoczny w systemie.
Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za wpłaconą w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu (w systemie IRK pojawi się informacja). Opłata nie jest księgowana automatycznie, dlatego może upłynąć do 5 dni, nim informacja o jej zaksięgowaniu pojawi się w systemie IRK. Jeżeli po tym czasie na twoim koncie w systemie IRK nadal nie będzie informacji o zaksięgowaniu opłaty, prześlij potwierdzenie dokonania przelewu na adres rekrutacja@ue.katowice.pl podając informacje, kogo dotyczy sprawa lub zabierz je ze sobą podczas składania dokumentów.
Możesz skorzystać z blankietu wpłaty dostępnego w systemie lub dokonać przelewu przez Internet.
UWAGA! Opłata rekrutacyjna, którą wnosi kandydat to opłata za proces rekrutacyjny. W ramach tej opłaty Kandydaci mogą w podaniu elektronicznym wybrać kierunek główny oraz dwa kierunki alternatywne.
- Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.
- Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.
- Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej, jeżeli nie została zaksięgowana w systemie IRK.
- Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2 – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.
Kserokopie dokumentów będzie można wykonać nieodpłatnie w punkcie ksero w miejscu pracy Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.
* Na studia drugiego stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2022/2023 może być przyjęta osoba, która przedstawi oryginał dyplomu ukończenia studiów i suplementu do dyplomu.
W procesie rekrutacji kandydat może przedstawić zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów, jednak może zostać przyjęta dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, nie później niż 9 września 2022 r. Nieusunięcie braków formalnych spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.
Sprawdź w terminarzu dni i godziny pracy Zespołu Sekretarzy Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:
- NA STUDIA W KATOWICACH
Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
ul. Bogucicka 5, 40-287 Katowice - NA STUDIA W RYBNIKU
ul. Rudzka 13c, 44-200 Rybnik, pokój 1.3
tel. 32 432 9850, 32 432 9851
Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! (szczegóły poniżej).
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone po jej zakończeniu.
W systemie IRK pojawi się informacja o wyniku przyjęcia na studia. Otrzymasz wiadomość mailem z informacją o wyniku przyjęcia na studia, na adres podany podczas rejestracji.
Opłaty
Sprawdź opłaty za studia dla obywateli Polski, krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz osób legitymujących się ważną Kartą Polaka:
Studia stacjonarne prowadzone w języku polskim | bezpłatne |
Opłata rekrutacyjna | 85 PLN |
Opłata za semestr studiów niestacjonarnych drugiego stopnia | 2900 PLN [szczegóły i zniżki] |
Limit miejsc
50 miejsc na studiach drugiego stopnia stacjonarnych
50 miejsc na studiach drugiego stopnia niestacjonarnych
Skontaktuj się z nami

