Przejdź do menu Przejdź do treści

Rewizja finansowa - studia magisterskie na UE Katowice

Rewizja finansowa to atrakcyjny i unikatowy w skali regionu kierunek studiów II stopnia, odróżniający się od innych kierunków kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia. Zapewnia Ci nabycie bardzo szerokiej i szczegółowej wiedzy z rachunkowości, rewizji finansowej i podatków.

Program kształcenia jest w pełni zgodny z zakresem merytorycznym egzaminów z wiedzy, ustalonych w regulacjach Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, wymaganych w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta. 5-semestralny cykl kształcenia gwarantuje możliwość realizacji szerokiego zakresu tematycznego zajęć z obszaru rachunkowości, rewizji finansowej, podatków i prawa gospodarczego. Ukończenie studiów na kierunku Rewizja finansowa umożliwi Ci uzyskanie zwolnienia ze wszystkich egzaminów pisemnych przewidzianych w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta prowadzonym przez Komisję Egzaminacyjną.

Jako absolwent studiów na kierunku Rewizja finansowa będziesz doskonale przygotowany do wykonywania zawodów związanych z rachunkowością i audytem finansowym.

Dlaczego warto?

Program kształcenia opracowany dla kierunku Rewizja finansowa zapewnia Ci uzyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji z zakresu rachunkowości, rewizji finansowej, finansów, prawa gospodarczego i ekonomii, co umożliwia Ci dokonywanie wieloaspektowej analizy zjawisk finansowych, ich ocenę oraz opracowanie właściwych rozwiązań ujawnionych problemów.

Charakter kierunku, zakres tematyczny i formy prowadzenia zajęć, w tym obowiązkowa praktyka, przygotowują Cię do kompetentnego realizowania ról zawodowych.

Kierunek, objęty umową pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Komisją Egzaminacyjną, daje prawo absolwentom do zaliczenia przez Komisję Egzaminacyjną wszystkich egzaminów z wiedzy wymaganych w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta. Cały program kształcenia jest zgodny z zakresem merytorycznym egzaminów określonym w regulacjach Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Kompetencje po studiach

Po ukończeniu studiów na kierunku Rewizja finansowa będziesz przygotowany do wykonywania czynności związanych z badaniem sprawozdań finansowych, prowadzeniem
ksiąg rachunkowych, dokonywaniem wyceny aktywów i pasywów, ustalaniem wyniku finansowego, sporządzaniem sprawozdania finansowego (również skonsolidowanego),
poprawnym ustalaniem zobowiązań podatkowych.

W trakcie studiów poznasz zasady przetwarzania i raportowania informacji finansowych i niefinansowych z uwzględnieniem standardów krajowych i międzynarodowych, dzięki czemu będziesz potrafił:

  • przeprowadzić wieloaspektową, krytyczną analizę zjawisk gospodarczych (w szczególności finansowych) wykorzystując właściwe metody i narzędzia,
  • dokonać syntezy uzyskanych wyników i zaproponować rozwiązaniaujawnionych problemów i nieprawidłowości.

Możliwości pracy po studiach

Kierunek Rewizja finansowa zapewnia Ci pozyskanie profesjonalnej wiedzy i nabycie umiejętności niezbędnych nie tylko do wykonywania zawodu biegłego rewidenta, a także specjalisty ds. rachunkowości, głównego księgowego, dyrektora finansowego, audytora wewnętrznego.

Uzyskana wiedza i kompetencje umożliwią Ci podjęcie zatrudnienia w obszarach:

  • księgowości i podatków,
  • audytu finansowego i kontroli wewnętrznej,
  • nadzoru finansowego,
  • doradztwa podatkowego

w jednostkach prowadzących różnorodną działalność gospodarczą oraz w jednostkach administracji rządowej i samorządowej.

Będziesz przygotowany także do pracy w międzynarodowych korporacjach audytorskich, niefinansowych oraz instytucjach finansowych.

Program studiów

Szeroki zakres tematyczny zajęć prowadzonych na kierunku Rewizja finansowa, wymagania stawiane kandydatom na biegłego rewidenta, uzasadniają prowadzenie
studiów trwających 5 semestrów.

Treści wszystkich przedmiotów kierunkowych realizowanych na kierunku Rewizja finansowa są w pełni podporządkowane wymogom Krajowej Rady Biegłych Rewidentów stawianym kandydatom na biegłego rewidenta (np. Teoria i zasady rachunkowości, Rachunkowość przedsiębiorstw, MSSF, Rachunek kosztów, Rachunkowość zarządcza, Sprawozdawczość finansowa i niefinansowa, Skonsolidowana sprawozdawczość finansowa, Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, Podatki pośrednie, Rewizja finansowa). Ponadto program studiów wzbogacają przedmioty do wyboru, mające na celu ukształtowanie warsztatu narzędziowego, niezbędnego w wykonywaniu zawodu księgowego oraz biegłego rewidenta (np. Narzędzia analityczne w finansach i rachunkowości lub Zastosowania metod statystycznych w analizach danych finansowych oraz Analiza i modelowanie danych finansowych z wykorzystaniem Pythona lub Bazy danych i SQL w rewizji finansowej). 

Integralną częścią procesu kształcenia na kierunku Rewizja finansowa jest praktyka zawodowa, która będzie realizowana w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w okresie 6 tygodni (240 godz.) w podmiotach o różnym profilu działalności.

Wykładowcy

Wysoką jakość kształcenia na kierunku Rewizja finansowa zapewnia kompetentna kadra nauczycieli akademickich posiadających również doświadczenie praktyczne,
współpracująca z organizacjami gospodarczymi, społecznymi i rządowymi. Zajęcia na kierunku będą prowadzone przez kadrę dydaktyczną Uniwersytetu Ekonomicznego w
Katowicach przy współudziale ekspertów z Polskiej Izby Biegłych Rewidentów i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce z wykorzystaniem:

  • wykładów,
  • studiów przypadku, również z zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych i odpowiedniego oprogramowania,
  • opracowywania projektów,
  • dyskusji.

Infrastruktura

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, a także interaktywnych warsztatów. Do Twojej dyspozycji jest rozbudowana infrastruktura uczelni: nowoczesne biblioteki, sale multimedialne, basen, siłownia, strefy wypoczynku, darmowe parkingi i Wi-Fi.

Erasmus+

Studenci kierunku Zarządzanie mogą korzystać z bogatej oferty studiów i praktyk zagranicznych (ponad 300 uczelni i firm na całym świecie). Najczęściej wyjeżdżają do Grecji, Hiszpanii i Portugalii, ale również do Belgii, Rumunii, Słowenii, Włoch i na Cypr.

Po jakich kierunkach można studiować?

Na studia II stopnia na kierunku Rewizja finansowa zapraszamy osoby, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu rachunkowości i finansów. Jeżeli jesteś absolwentem studiów I stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość lub pokrewnym (dla którego efekty uczenia się potwierdzają posiadanie zaawansowanej wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości i finansów) i planujesz karierę biegłego rewidenta albo planujesz pracę w zawodzie związanym z rachunkowością, podatkami, kierunek Rewizja finansowa pomoże Ci zrealizować plany zawodowe.

Na studia zapraszamy także absolwentów studiów na innych kierunkach, pod warunkiem udokumentowania doświadczenia zawodowego w zakresie rachunkowości.

1. Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym

Wejdź na stronę www.irk2.ue.katowice.pl

Wypełnij formularz rekrutacyjny swoimi danymi i wybierz interesujący Cię kierunek studiów. Możesz wybrać jeden kierunek główny, który interesuje cię najbardziej i dwa dodatkowe kierunki, które będą traktowane, jako alternatywne. Pamiętaj, kwalifikacja na studia odbędzie się w oparciu o kolejność kierunków jaką zaznaczysz.

W razie problemów sprawdź najczęściej zadawane pytania w sprawie systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów.    

2. Wgraj do podania zdjęcie

Zdjęcie dostarczone elektronicznie powinno mieć rozmiary co najmniej 500 x 625 pikseli. Wymagany jest format JPG. Maksymalny rozmiar pliku ze zdjęciem to 5 MB.

Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami - o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 Ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 o dowodach osobistych (Dz. U. nr. 167 poz 1131).

Kliknij jeśli masz kłopot z wgraniem zdjęcia do systemu i skorzystaj z naszego programu do kadrowania!

3. Uzupełnij podanie o dane z dyplomu

Podania, do których nie zostaną wprowadzone wyniki, nie zostaną rozpatrzone. Sprawdź, czy wprowadzone dane pokrywają się z wynikami uzyskanymi w dyplomie.
Wpisz dokładną i pełną nazwę uczelni wydającej dyplom, nazwę wydziału (jeżeli jest!), nazwę kierunku i specjalności oraz ocenę i datę wydania dokumentu - wszystko zgodnie z danymi na dyplomie lub zaświadczeniu o obronie.

4. Dokonaj opłaty rekrutacyjnej

Dokonaj opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł na indywidualny nr konta widoczny w systemie.

Jeśli to możliwe, nie czekaj z wpłatą do ostatniego dnia rekrutacji. Opłatę uważa się za wpłaconą w momencie wpływu pieniędzy na konto Uniwersytetu w systemie IRK2 pojawi się informacja. W przypadku braku zaksięgowania opłaty prosimy o kontakt z Działem rekrutacji rekrutacja@ue.katowice.pl.

UWAGA! Opłata rekrutacyjna, którą wnosi kandydat to opłata za proces rekrutacyjny. W ramach tej opłaty Kandydaci mogą w podaniu elektronicznym wybrać kierunek główny oraz dwa kierunki alternatywne.

5. Sprawdź wyniki

Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone po jej zakończeniu.

W systemie IRK2 pojawi się informacja o zakwalifikowaniu na studia.

6. Skompletuj dokumenty

  1. Podanie na studia wydrukowane z systemu – nie zapomnij podpisać go w wyznaczonych miejscach. Podanie, które nie będzie podpisane, nie zostanie przyjęte.

  2. Oryginał dyplomu i suplementu albo zaświadczenie o ukończeniu studiów*.

  3. Dowód osobisty, który przedstawisz do wglądu.

  4. Dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2 – jeśli kierunek prowadzony jest w języku angielskim.

Kserokopie dokumentów będzie można wykonać nieodpłatnie w punkcie ksero w miejscu pracy Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Komplet dokumentów umieść w białej, tekturowej, wiązanej teczce. Wzór napisu na teczkę pobierz z systemu IRK, wytnij zgodnie z instrukcją i naklej na teczkę.

Na studia drugiego stopnia rozpoczynające się w roku akademickim 2023/2024 może być przyjęta osoba, która przedstawi oryginał dyplomu ukończenia studiów i suplementu do dyplomu.
W procesie rekrutacji kandydat może przedstawić zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów, jednak 
może zostać przyjęta dopiero po okazaniu oryginału dyplomu i suplementu, w terminie 30 dni po obronie. Nieusunięcie braków formalnych spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

7. Złóż dokumenty

Sprawdź w terminarzu dni i godziny pracy Zespołu Sekretarzy Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i złóż komplet dokumentów:

  • NA STUDIA W KATOWICACH
    Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (IV poziom)
    ul. Bogucicka 5, 40-287 Katowice

  • NA STUDIA W RYBNIKU
    ul. Rudzka 13c, 44-200 Rybnik, pokój 1.3
    tel. 32 432 9850, 32 432 9851

Pamiętaj, że dokumentów nie musisz składać osobiście! (szczegóły poniżej).

Opłaty

Sprawdź opłaty za studia dla obywateli Polski, krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz osób legitymujących się ważną Kartą Polaka:

Studia stacjonarne prowadzone w języku polskim  bezpłatne 
Opłata rekrutacyjna85 PLN
Opłata za semestr studiów niestacjonarnych drugiego stopnia   4000 PLN [szczegóły i zniżki]

Limit miejsc 

75 studia stacjonarne
75 studia niestacjonarne

Skontaktuj się z nami

Joanna Wąchała

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287 Katowice
+48 32 257 7152

Katarzyna Zajdel

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287 Katowice
+48 32 257 7011

Karolina Żelazek

Bogucicka 5
Budynek: CNTI; pok. 2/17
40-287 Katowice
+48 32 257 7012
Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3